• Exkurzie, akcie

• ŽST Nemšová - elektromechanické staničné zabezpečovacie zariadenie

• 16.03.2022 07:58
            • Dňa 2.3.2022 sa žiaci triedy III.C Strednej odbornej školy dopravnej v Trenčíne zúčastnili odbornej exkurzie pod vedením majstrov odbornej výchovy, p. Ing. Matúšom Ševčíkom a p. Bc. Anny Porubanovej v železničnej stanici Nemšová.

• Táto stanica sa nachádza na jednokoľajnej neelektrifikovanej trati ŽSR č. 123 Trenčianska Teplá – Horné Srnie – Vlársky Průsmyk (CZ). Odbočuje z nej trať ŽSR č. 124 do Lednických Rovní, na ktorej je od r. 2003 zastavená osobná doprava. Využíva sa už len pre nákladnú dopravu.

Výpravná budova sa nachádza vľavo v smere od Trenčianskej Teplej. V objekte stanice sa nachádzajú 4 dopravné a 2 manipulačné koľaje. Do stanice taktiež zaúsťuje niekoľko železničných vlečiek. Dopravnú službu v tejto stanici vykonáva výpravca, signalisti na stavadle 1 a 2. Zabezpečovacie zariadenie je II. kategórie, elekromechanické.

Žiaci sa oboznámili s prevádzkovým poriadkom v železničnej stanici, s elektromechanickým zabezpečovacím zariadením v dopravnej kancelárii, s EDD a indikáciami na indikačnom paneli, videli zabezpečovaciu techniku - priecestné zariadenia, stavadlá, koľajové obvody, výhybkové systémy. Žiaci si prakticky vyskúšali prestavovanie výhybiek na stavadle č.1 a stavadle č. 2

Foto: Ing. Matúš Ševčík