• Zo života na internáte

• Základné údaje

• Školský internát je súčasťou Strednej odbornej školy dopravnej v Trenčíne. Nachádza sa v časti Zlatovce v blízkosti železničnej stanice Zlatovce.

K nahliadnutiu: Školský poriadok školského internátu

Školský internát je výchovno-vzdelávacie zariadenie, ktoré poskytuje ubytovanie, stravovanie a výchovno-vzdelávaciu činnosť pre žiakov stredných škôl. Ubytovanie poskytujeme predovšetkým žiakom SOŠ dopravnej Trenčín a SOŠLT  Trenčín. V prípade voľných kapacít poskytujeme ubytovanie aj ostatným žiakom stredných škôl sídliacich v Trenčíne.

Celková kapacita ŠI je 195 lôžok. Školský internát je rozdelený do 5-tich blokov, izby na blokoch sú prevažne 3-lôžkové s vlastným sociálnym zariadením. Na každom bloku (poschodí) je kuchynka, spoločenská miestnosť a wifi.

Školský internát  je v prevádzke od nedele 17:00 h (príchod žiakov na internát) do piatka 15:00 h (odchod žiakov k rodičom). Žiaci majú počas celého pobytu zabezpečený pedagogický dozor.

Máme vlastnú jedáleň, v ktorej sa žiaci poberajú celodennú stravu (jej odber je podmienkou ubytovania).

Výchova mimo vyučovania prebieha vo výchovných skupinách, pod odborným vedením skupinových vychovávateľov. Výchovný program ŠI nadväzuje na výchovno-vzdelávaciu činnosť školy.

Voľný čas žiaci využívajú pre uspokojenie individuálnych potrieb a záujmov. Pripravujeme kultúrne aktivity, športové aktivity   realizované v telocvični a posilňovni. V  areáli  školy sa nachádza futbalové ihrisko s umelým trávnikom.

Záujmová činnosť je realizovaná aj v záujmových krúžkoch zameraných na neformálne vzdelávanie. S ponukou krúžkov sú žiaci oboznámení v mesiaci september. Následne si môžu vybrať, v ktorých krúžkoch chcú pracovať.

• Ako triediť odpad?

• 02.11.2023 08:01
          • Pri nástupe do školského internátu sme sa snažili pomôcť žiakom nielen s adaptáciou na nové prostredie, ale aj s ostatnými činnosťami, ktoré súvisia s chodom internátu. Medzi hlavné patrila informácia o separovaní odpadu v našom školskom internáte a v našej škole.

• Od 1. septembra 2023 separujeme iným spôsobom, ako sme boli zvyknutí minulý školský rok. Zmena nastala v triedení odpadu do žltej nádoby. Do žltej nádoby patrí plast, kovy a tetrapaky. Na ich triedenie už nepoužívame oranžovú a červenú nádobu.

Nádoby podľa druhu odpadu používané v školskom internáte a škole:

• Modrá nádoba – papier
            • Žltá nádoba – trojkombinácia  - plast, kovy a tetrapaky
            • Hnedá nádoba – bioodpad
            • Čierna nádoba – zmesový komunálny odpad

Zopakovali sme si prečo máme triediť a čo je najlepšie pre nás a našu prírodu. Čo si myslíte? Ak chcete povedať  „PREDCHÁDZAŤ TVORBE ODPADU“ alebo „ZNÍŽIŤ MNOŽSTVO ODPADU“ – správne odpovede.

Ako  predchádzať  tvorbe odpadu?

1. Odmietnime veci, ktoré nepotrebujeme.
            2. Vymeňme jednorazové veci za opakovane použiteľné.
            3. Nekupujme zbytočné obaly.
            4. Požičiavajme si veci.

Ako znížiť a množstvo odpadu?

1. Neplytvajme jedlom.
            2. Trieďme všetky odpady.
            3. Kompostujme biologické odpady.

Na záver si žiaci vyskúšali triediť odpad do názorných nádob na odpad.