• Zelená škola

• Deň Zeme 2021

• 01.06.2021 07:25
            • Praktické aktivity

Výchova a vzdelávanie mladých ľudí k problémom životného prostredia na našej škole je jedným z enviromentálnych cieľov, ktoré sa snažíme dosiahnuť.

Aktuálne témy v oblasti ochrany životného prostredia na regionálnej i globálnej úrovni sprostredkovávame žiakom osobne a v čase dištančného vzdelávania prostredníctvom stránky školy, edupage a sociálnych sieti.

• Triedenie odpadu inak

Na našej škole sme zaviedli nový systém triedenia odpadu v triedach. Vytvorili sme tri stojiská na odpad, ktoré sú umiestnené na chodbách v blízkosti tried. Z učební sme odstránili všetky odpadkové koše, aby sme zefektívnili triedenie odpadu. Počas prestávok svoje odpadky žiaci odnesú a vytriedia v najbližšom stojisku zberných nádob.

Našim cieľom je triediť odpad a patriť do budúcnosti šetrnejšej k životnému prostrediu.  Plastové odpady vyžadujú niekoľko tisíc rokov na biodegradáciu. Podporujeme spomalenie vplyvu plastu na životné prostredie.

S triedením odpadu po novom sme začali hneď v ten deň ako nám kuriér  doviezol nádoby na odpad. Bol to 22. apríla 2021 Deň Zeme. Ako prví vyskúšali triediť odpad  žiaci štvrtého ročníka, ktorí sa môžu v tomto čase vzdelávať prezenčne.

V súčasnosti patrí klimatická kríza k jedným z najzávažnejším.  Chceme keď aj len malými krokmi prispievať k jej zmierneniu a myslieť na budúcnosť našej planéty.

Zóna oddychu pri SOŠ dopravnej v Trenčíne

Mesiac apríl. Mesiac našej Zeme. Ako každý rok, aj tento sme sa rozhodli, že si Deň Zeme pripomenieme niečím užitočným, praktickým, ale aj pekným. Nebudeme si klamať, aj medzi nami sú ľudia, ktorí pravidelne fajčia. Vieme však, že fajčenie neškodí iba nášmu zdraviu, ale v konečnom dôsledku aj našej planéte.

Preto sme sa spolu so žiakmi IV.C rozhodli, že zriadime pri našej škole tzv. fajčiarsky kútik. Nielen preto, aby sme skrášlili prostredie (nasadili kvety, pripravili sme lavičku, upratali okolité prostredie), ale aj preto, aby sme ochránili našu planétu. Pre ohorky z cigariet sme totižto pripravili špeciálne miesto, aby nemuseli skončiť vždy na zemi. Dúfame, že sa tak prestanú povaľovať kade-tade. Predsa len, vedeli ste, že rozklad cigaretového filtra trvá až 10 rokov?

Zároveň sme sa snažili urobiť aj osvetu škodlivosti fajčenia. V našom kútiku sa nachádzajú fotografie zdravotných komplikácii, ktoré fajčenie spôsobuje. Veríme, že aspoň týmto spôsobom prispejeme k zníženiu tejto závislosti. Budeme radi, ak fajčiarsky kútik prispeje k zníženiu tohto ťažko rozložiteľného odpadu v okolitom prostredí našej školy, a tým si nielen skrášlime náš životný priestor, ale pomôžeme aj našej Zemi.