• Zelená škola

          • Aj na hodinách anglického jazyka sme sa zapojili do programu “Zelená škola”
            • Aj na hodinách anglického jazyka sme sa zapojili do programu “Zelená škola”

            • 19.05.2021 10:12
            • a prispeli sme viacerými myšlienkami v každej triede.

              Teoretické aktivity

              Žiaci I.A a I.B mali speaking na tému “Nature”. V tejto téme sme zahrnuli aj problematiku znečisťovania prírody. Žiaci boli sklamaní z toho, že lesy sa vyrubujú kvôli kope byrokracie a navrhli, aby sa Slovensko pokúsilo o čo najväčšiu informatizáciu a teda obmedzilo využitie papiera na zbytočné účely. Aj z tohto dôvodu teraz počas dištančnej výučby sa snažíme najmä gramatiku  a slovnú zásobu zálohovať v našich počítačoch a nie tlačiť každú drobnosť na samostatný papier. Podotkli, že dištančná výučba je podľa nich naklonená ochrane prírody, pretože minieme menej papiera ako za bežnej prezenčnej výučby, kedy napríklad aj testy máme v tlačenej podobe, rovnako rôzne cvičenia na viac a podobne.

            •          

                          Žiacii II.A vypracovávali maturitnú otázku “Environment”, kde sme sa na hodine porozprávali o možnostiach, ako chrániť prírodu, čo všetko jej škodí, aké sú následky a čo dokážeme spraviť aj my, aby sme jej pomohli. Žiaci dali aj rôzne návrhy týkajúce sa situácie koronavírusu – použitie jednorazových rúšok je nesprávne, pretože končia v oceánoch a znečisťujú prostredie, lepšie je používať také, ktoré sa môžu opakovane použiť. Tak isto spomenuli to, že je ekologickejšie chodiť do školy pešo alebo na bicykli alebo využiť prostriedky verejnej dopravy, kedy je na ceste jeden autobus a nie 30 áut. Po dohode viacerí sľúbili, že skúsia tieto spôsoby naozaj využívať.

                         

                          Žiaci II.A písali “Opis miesta” – zamerali sme sa najviac na krásy v Trenčianskom kraji, žiaci vymenovali krásne prírodné úkazy, ktoré v okolí máme, historické budovy, každý svoj opis odprezentoval, povedal, čo je na tom mieste najkrajšie, prečo ho navštíviť a aj to, s akými problémami sa miesto potýka. Najčastejšie sa jednalo o znečistenie turistami, ktorí tam odhadzujú odpadky. Navrhli urobiť niekedy prázdninovú brigádu na upratanie, bohužiaľ kvôli koronavírusu to teraz nie je realizovateľné. (Mgr. Monika Velacková)

                         

                          Žiaci II.B triedy písali sloh v angličtine na tému „Moje obľúbené miesto“. Každý žiak si mohol zvoliť miesto, na ktorom sa dobre cíti. Celkovo sloh písalo 10 žiakov, ktorí opisovali rôzne miesta a podľa toho si zvolili aj nadpis ako napr. „Moje obľúbené miesto v lese“. Žiačka písala o stromoch a tiež o obrovskom strome, ktorý niekedy pôsobí až strašidelne. Ďalší žiak písal, že jeho obľúbené miesto je pri rieke Váh, kde chodí na prechádzky so psom, kempovať a chytať ryby, v lete je toto miesto jeho druhým domovom. Tiež som sa dozvedela, že obľúbeným miestom môže byť aj stará drevená chatrč, ktorá sa nachádza v lese a kde sa žiačka stretáva so svojimi priateľmi. Pre ďalšieho žiaka je obľúbeným miestom dom, v ktorom býva a v slohu podrobne opísal všetky izby na dolnom a hornom podlaží. (Mgr. Janka Ježková)

               

                          Žiaci II.C triedy v mesiaci október  preberali tému o ľuďoch a našej prírode aj cez lekciu 8 v našej učebnici. Žiaci sa naučili nové výrazy, neskôr vedeli porozprávať o tejto téme a vyjadriť aj svoje postoje, ako by riešili isté ekologické problémy. Na konci mesiaca žiaci opisovali miesta v prírode. Niektorí si dali námahu a spravili veľmi pekné projekty aj s obrázkami. (Ing. Martina Vavrušová)

               

                          Žiaci II. A, II. B a II. C v mesiaci október preberali tému Weird world, ktorá bola zameraná na prírodu a prostredie v ktorom žijeme. Na konci lekcie sme písali slohovú prácu, opis miesta, ktorá bola zameraná na vybratie ľubovoľného miesta (miesto v prírode, pamiatky, námestia, parku atď.) v mieste bydliska, ktoré mali potom žiaci opísať.  Práca sa sústreďovala na 3 hlavné okruhy: 

              1. Tvoje obľúbené miesto

              2. Ako to tam vyzerá

              3. Čo sa tam dá robiť

                          Žiaci si väčšinou vyberali nejaké pekné miesta v prírode v blízkosti bydliska alebo mesto Trenčín, jeho lokality ako Trenčiansky hrad a Sihoť. (Mgr. Tomáš Stolárik)

               

                          Žiaci štvrtého ročníka písali sloh z anglického jazyka v mesiaci december 2020 na tému Životné prostredie. V triede IV.A písalo 12 žiakov a v IV.B 11 žiakov. Žiaci mali v písaní slohu zahrnúť body ako:

              Čo pre teba znamená byť „zelený“?

              Myslíš si, že väčšina ľudí je dostatočne „zelená“?

              Čo si myslíš, čo najviac spôsobuje znečistenie našej planéty?

              Čo musíme všetci robiť, aby sme našu planétu Zem zachránili?

              Čo si myslíš o postoji ľudí o ochrane životného prostredia?

              Čo recyklujete doma a čo v škole? Akej farby sú kontajnery na recykláciu

              Veríš tomu, že celá budúcnosť našej planéty je v našich rukách?

                          Téma bola pre žiakov štvrtých ročníkov veľmi náročná, ale ešte pred písaním sme čítali v učebnici Laser článok „We are talking rubbish! (Hovoríme o odpade!), precvičili sme si slovú zásobu, na túto tému a tiež na tému Ľudia a príroda. Žiaci sa okrem inej slovnej zásoby naučili aj tri slová, ktoré by mal každý človek na záchranu našej planéty dodržiavať: Reduce! Reuse! Recycle! (Redukuj! Použi znovu! Recykluj!). (Mgr. Janka Ježková)

                         

                          So žiakmi IV.A, IV.C triedy som opakovala a prehlbovala maturitnú tému „Ľudia a príroda“, a cez lekciu 11 venovanú tejto problematike sme sa dostali k vysvetľovaniu niektorej menej známej slovnej zásobe. Na cvičeniach a ústnou formou sme si upevnili danú tému a potom žiaci písali esej na tému: Byť „zelený“? V ktorej mali zakomponovať odpovede na tieto otázky:

              Myslíš si, že väčšina ľudí je dostatočne „zelená“?

              Čo to znamená byť zelený? Aké sú postoje ľudí k ochrane ŽP?

                          Pre niektorých sa zo začiatku zdala byť táto téma náročná, ale po napísaní eseji, som zistila, že sa veľmi dobre popasovali s touto problematikou. (Ing. Martina Vavrušová)

               

                          Žiaci 4.B preberali tému The Land of plenty, ktorá riešila problém vzťahu človeka a enviromentálneho prostredia v ktorom žije. Počas hodín sme preberali hlavné problémy týkajúce sa znečisťovania a ochrany životného prostredia ako sú: nadmerné produkovanie odpadu, znečistenie vôd, znečistenie ovzdušia, pôdy. Hľadali sme riešenia ako tomu predchádzať alebo aspoň minimalizovať škody (remember 3´s- reduce, reuse, recykle). Následne sme pokračovali v utvrdzovaní učiva aj v maturitných témach venujúcich sa tejto problematike. People and Nature, Science and technology. Žiaci diskutovali, reagovali na základe vedomostí nadobudnutých počas hodín, ale aj z vlastných skúseností na túto pálčivú tému v anglickom jazyku.

              Na záver sa písala slohová práca - esej na tému životného prostredia. Tá zahrňovala 4 základné okruhy:

              1.Čo je životné prostredie

              2. Aké sú enviromentálne problémy  našej civilizácie

              3. Riešenie enviromentálnych problémov z pohľadu jednotlivca

              4. Urobiť vlastný záver k eseji (Mgr. Tomáš Stolárik)

            • Naspäť na zoznam článkov